Wiper seal RSE-40X48X4-7-PU94
Part number : RSE-40X48X4-7-PU94
GEN
Description
The Wiper Seal with the reference RSE-40X48X4-7-PU94  has an inner diameter of 40 mm, an outer diameter of 48 mm and a thickness of 4 mm. It is made of PU.
  41 parts in stock (4 days ago )
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Hydraulic seal - US-40X50X10-11-PU94 GEN
HYDRAULIC SEAL US-40X50X10-11-PU94
Back-up Ring - AE-OR-58.740X3.530-PU GEN
BACK-UP RING AE-OR-58.740X3.530-PU
  • INSIDE DIAMETER
    40  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    48  MM
  • MATERIAL
    PU
  • HARDNESS
    94  S
  • WEIGHT
    3  G
Description