Wiper seal RSD-40X50X10.40-0-PU94
Part number : RSD-40X50X10.40-0-PU94
GEN
Description
The Wiper Seal with the reference RSD-40X50X10.40-0-PU94  has an inner diameter of 40 mm, an outer diameter of 50 mm and a thickness of 10.4 mm. It is made of PU.
  50+ parts in stock (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Lock nut - KM09 GEN
LOCK NUT KM09
Hydraulic seal - US-40X50X10-11-PU94 GEN
HYDRAULIC SEAL US-40X50X10-11-PU94
Threadlocker - FREIN-FILET-BLEU-243-10ML-LOCTITE LOCTITE
THREADLOCKER FREIN-FILET-BLEU-243-10ML-LOCTITE
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    40  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    50  MM
  • THICKNESS
    10.4  MM
  • MATERIAL
    PU
  • TYPE
    RSD
  • HARDNESS
    94  S
  • WEIGHT
    11  G
  • PACKAGING
    1
Description