Wiper seal RIA-35X48X4-FPM90
Part number : RIA-35X48X4-FPM90
GEN
Description
The Wiper Seal with the reference RIA-35X48X4-FPM90  has an inner diameter of 35 mm, an outer diameter of 48 mm and a thickness of 4 mm. It is made of FPM.
  19 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6206-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 6206-SKF
External circlip - CIRCLIP-EXT-25 GEN
EXTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-EXT-25
O-Ring seal - OR-195X5-NBR90 GEN
O-RING SEAL OR-195X5-NBR90
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    35  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    48  MM
  • THICKNESS
    4  MM
  • MATERIAL
    FPM
  • TYPE
    RIA
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    13  G
  • PACKAGING
  • STANDARD
    No standard
Description