Wiper seal RIA-20X30X5-7-FPM90
Part number : RIA-20X30X5-7-FPM90
GEN
Description
The Wiper Seal with the reference RIA-20X30X5-7-FPM90  has an inner diameter of 20 mm, an outer diameter of 30 mm and a thickness of 5 mm. It is made of FPM.
  1 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
PAP bush - PAP2025-P20 GEN
PAP BUSH PAP2025-P20
Housed bearing - 2 bolts - UCP206-SNR SNR
HOUSED BEARING - 2 BOLTS UCP206-SNR
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    20  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    30  MM
  • THICKNESS
    5  MM
  • MATERIAL
    FPM
  • TYPE
    RIA
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    6  G
  • PACKAGING
    1
Description