Wiper seal RIA-10X16X5-7-NBR90
Part number : RIA-10X16X5-7-NBR90
GEN
Description
The Wiper Seal with the reference RIA-10X16X5-7-NBR90  has an inner diameter of 10 mm, an outer diameter of 16 mm and a thickness of 5 mm. It is made of NBR.
  32 parts in stock (4 days ago )
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Ball - BA-6.35 GEN
BALL BA-6.35
Grease - LGMT2-35G-SKF SKF
GREASE LGMT2-35G-SKF
  • INSIDE DIAMETER
    10  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    16  MM
  • THICKNESS
    5  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    3  G
Description