Rotary shaft seal OAS-90X140X10-NBR
Part number : OAS-90X140X10-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-90X140X10-NBR  has an inner diameter of 90 mm, an outer diameter of 140 mm and a thickness of 10 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (22 hours ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6018-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 6018-SKF
Internal circlip - CIRCLIP-INT-140 GEN
INTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-INT-140
4 4
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    90  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    140  MM
  • THICKNESS
    10  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    120  G
  • PACKAGING
    1
Description
EXPERT ADVICE
How to read the reference of an SPI seal at 123Bearing?
These dimensions are regularly engraved on the joint.
Example:
OAS-35X47X7-NBR
Where
OAS = Shape of the spi seal
35X47X7 = inside diameter X outside diameter X thickness
NBR = material
How to read the prefixes of an SPI seal?
OAS = double lip with steel spring
OA = single lip with steel spring
ASP = double reinforced lip (up to 5bar pressure)