Rotary shaft seal OAS-75X98X12-NBR
Part number : OAS-75X98X12-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-75X98X12-NBR  has an inner diameter of 75 mm, an outer diameter of 98 mm and a thickness of 12 mm. It is made of NBR.
  26 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-42X76X12-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-42X76X12-NBR
Tapered roller bearing - R45Z-5-NSK NSK
TAPERED ROLLER BEARING R45Z-5-NSK
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    75  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    98  MM
  • THICKNESS
    12  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    56  G
  • PACKAGING
    1
Description
EXPERT ADVICE
How to read the reference of an SPI seal at 123Bearing?
These dimensions are regularly engraved on the joint.
Example:
OAS-35X47X7-NBR
Where
OAS = Shape of the spi seal
35X47X7 = inside diameter X outside diameter X thickness
NBR = material
How to read the prefixes of an SPI seal?
OAS = double lip with steel spring
OA = single lip with steel spring
ASP = double reinforced lip (up to 5bar pressure)