Rotary shaft seal OAS-60X80X13-FPM
Part number : OAS-60X80X13-FPM
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-60X80X13-FPM  has an inner diameter of 60 mm, an outer diameter of 80 mm and a thickness of 13 mm. It is made of FPM.
  50+ parts in stock (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Last departure in
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6309-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 6309-SKF
Rotary shaft seal - OAS-70X90X12-FPM GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-70X90X12-FPM
Oil filled plain bronze bush - AF202425 GEN
OIL FILLED PLAIN BRONZE BUSH AF202425
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    60  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    80  MM
  • THICKNESS
    13  MM
  • MATERIAL
    FPM
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    53  G
  • PACKAGING
    1
Description
EXPERT ADVICE
How to read the reference of an SPI seal at 123Bearing?
These dimensions are regularly engraved on the joint.
Example:
OAS-35X47X7-NBR
Where
OAS = Shape of the spi seal
35X47X7 = inside diameter X outside diameter X thickness
NBR = material
How to read the prefixes of an SPI seal?
OAS = double lip with steel spring
OA = single lip with steel spring
ASP = double reinforced lip (up to 5bar pressure)