Rotary shaft seal OAS-32X42X5-NBR
Part number : OAS-32X42X5-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-32X42X5-NBR  has an inner diameter of 32 mm, an outer diameter of 42 mm and a thickness of 5 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (2 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 61905-2RS GEN
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 61905-2RS
Thrust washer - AS2035 GEN
THRUST WASHER AS2035
Rotary shaft seal - OAS-26X35X7-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-26X35X7-NBR
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    32  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    42  MM
  • THICKNESS
    5  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    5  G
  • PACKAGING
    1
Description
EXPERT ADVICE
How to read the reference of an SPI seal at 123Bearing?
These dimensions are regularly engraved on the joint.
Example:
OAS-35X47X7-NBR
Where
OAS = Shape of the spi seal
35X47X7 = inside diameter X outside diameter X thickness
NBR = material
How to read the prefixes of an SPI seal?
OAS = double lip with steel spring
OA = single lip with steel spring
ASP = double reinforced lip (up to 5bar pressure)