Rotary shaft seal OAS-103X122X10-FPM
Part number : OAS-103X122X10-FPM
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-103X122X10-FPM  has an inner diameter of 103 mm, an outer diameter of 122 mm and a thickness of 10 mm. It is made of FPM.
  8 to 10 days (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Last departure in
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
SIMILAR REFERENCE IN STOCK
Rotary shaft seal - OAS-103X122X10-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-103X122X10-NBR
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    103  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    122  MM
  • THICKNESS
    10  MM
  • MATERIAL
    FPM
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    75  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description
EXPERT ADVICE
How to read the reference of an SPI seal at 123Bearing?
These dimensions are regularly engraved on the joint.
Example:
OAS-35X47X7-NBR
Where
OAS = Shape of the spi seal
35X47X7 = inside diameter X outside diameter X thickness
NBR = material
How to read the prefixes of an SPI seal?
OAS = double lip with steel spring
OA = single lip with steel spring
ASP = double reinforced lip (up to 5bar pressure)