Rotary shaft seal OA-54X72X5-NBR
Part number : OA-54X72X5-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OA-54X72X5-NBR  has an inner diameter of 54 mm, an outer diameter of 72 mm and a thickness of 5 mm. It is made of NBR.
  24 parts in stock (1 day ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Last departure in
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - BB-54X72X12-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL BB-54X72X12-NBR
PAP bush - PAP1420-P10-KS KS
PAP BUSH PAP1420-P10-KS
Tapered roller bearing - 32206-TIMKEN TIMKEN
TAPERED ROLLER BEARING 32206-TIMKEN
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    54  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    72  MM
  • THICKNESS
    5  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OA
  • WEIGHT
    19  G
  • PACKAGING
    1
Description
EXPERT ADVICE
How to read the reference of an SPI seal at 123Bearing?
These dimensions are regularly engraved on the joint.
Example:
OAS-35X47X7-NBR
Where
OAS = Shape of the spi seal
35X47X7 = inside diameter X outside diameter X thickness
NBR = material
How to read the prefixes of an SPI seal?
OAS = double lip with steel spring
OA = single lip with steel spring
ASP = double reinforced lip (up to 5bar pressure)