Rotary shaft seal OA-32X62X6-NBR
Part number : OA-32X62X6-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OA-32X62X6-NBR  has an inner diameter of 32 mm, an outer diameter of 62 mm and a thickness of 6 mm. It is made of NBR.
  43 parts in stock (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Last departure in
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Oil filled plain bronze bush - BNZ20-26-25 GEN
OIL FILLED PLAIN BRONZE BUSH BNZ20-26-25
Deep groove ball bearing - 613649-B-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 613649-B-SKF
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    32  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    62  MM
  • THICKNESS
    6  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OA
  • WEIGHT
    24  G
  • PACKAGING
    1
Description
EXPERT ADVICE
How to read the reference of an SPI seal at 123Bearing?
These dimensions are regularly engraved on the joint.
Example:
OAS-35X47X7-NBR
Where
OAS = Shape of the spi seal
35X47X7 = inside diameter X outside diameter X thickness
NBR = material
How to read the prefixes of an SPI seal?
OAS = double lip with steel spring
OA = single lip with steel spring
ASP = double reinforced lip (up to 5bar pressure)