Rotary shaft seal OA-29X43X7-NBR
Part number : OA-29X43X7-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OA-29X43X7-NBR  has an inner diameter of 29 mm, an outer diameter of 43 mm and a thickness of 7 mm. It is made of NBR.
  50 parts in stock (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Last departure in
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-20X30X5-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-20X30X5-NBR
Deep groove ball bearing - 16005 GEN
DEEP GROOVE BALL BEARING 16005
Oil filled plain bronze bush - BNZ20-30-30 GEN
OIL FILLED PLAIN BRONZE BUSH BNZ20-30-30
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    29  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    43  MM
  • THICKNESS
    7  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OA
  • WEIGHT
    12  G
  • PACKAGING
    1
Description
EXPERT ADVICE
How to read the reference of an SPI seal at 123Bearing?
These dimensions are regularly engraved on the joint.
Example:
OAS-35X47X7-NBR
Where
OAS = Shape of the spi seal
35X47X7 = inside diameter X outside diameter X thickness
NBR = material
How to read the prefixes of an SPI seal?
OAS = double lip with steel spring
OA = single lip with steel spring
ASP = double reinforced lip (up to 5bar pressure)