Pneumatic seal PP-10X16.20X4-NBR
Part number : PP-10X16.20X4-NBR
GEN
Description
The Pneumatic Seal with the reference PP-10X16.20X4-NBR  has an inner diameter of 10 mm, an outer diameter of 16.2 mm and a thickness of 4 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
O-Ring seal - OR-200X4-NBR70 GEN
O-RING SEAL OR-200X4-NBR70
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    10  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    16.2  MM
  • THICKNESS
    4  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    PP
  • WEIGHT
    1  G
  • PACKAGING
  • STANDARD
    No standard
Description