Piston seal TP1-51X63X20.50-NBR80
Part number : TP1-51X63X20.50-NBR80
GEN
Description
The TP1-51X63X20.50-NBR80 Piston Seal reference is intended for mounting in the piston head. For this reference, the external diameter of the piston rod must be 51 mm, the internal diameter of the cylinder body 63 mm and the thickness available at the base of the groove 20.5 mm. It is manufactured in  NBR.
  50+ parts in stock (4 days ago )
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Internal circlip - CIRCLIP-INT-62 GEN
INTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-INT-62
2 2
Rod end TSF - SI6-T-K GEN
ROD END TSF SI6-T-K
Wiper seal - RIA-35X45X7-10-NBR90 GEN
WIPER SEAL RIA-35X45X7-10-NBR90
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    51  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    63  MM
  • THICKNESS
    20.5  MM
  • HARDNESS
    80  S
  • WEIGHT
    29  G
Description