Piston seal TP1-118X140X26.500-NBR90
Part number : TP1-118X140X26.500-NBR90
GEN
Description
The TP1-118X140X26.500-NBR90 Piston Seal reference is intended for mounting in the piston head. For this reference, the external diameter of the piston rod must be 118 mm, the internal diameter of the cylinder body 140 mm and the thickness available at the base of the groove 26.5 mm. It is manufactured in  NBR.
  2 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    118  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    140  MM
  • THICKNESS
    26.5  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    TP1
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    5  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description