Hydraulic seal UT-38X51X9.200-PU94
Part number : UT-38X51X9.200-PU94
GEN
Description
The Hydraulic Seal with the reference UT-38X51X9.200-PU94  has an inner diameter of 38 mm, an outer diameter of 51 mm and a thickness of 9.2 mm. It is made of PU.
  8 to 10 days (4 days ago )
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
O-Ring seal - OR-70X3.50-NBR90 GEN
O-RING SEAL OR-70X3.50-NBR90
  • INSIDE DIAMETER
    38  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    51  MM
  • THICKNESS
    9.2  MM
  • WEIGHT
    8  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description
        from -30°C to +120°C
PU = Polyurethane
        from -30°C to +100°C
FPM = Viton = Fluorinated Rubber
        from -20°C to +200°C
FOR BRAKE FLUID AND WATER EPDM = Nitrile = Caoutchouc Butadiène - Acrylonitrile
        from -40°C tu +150°C