Hydraulic seal UT-35X47X8-PU94
Part number : UT-35X47X8-PU94
GEN
Description
The Hydraulic Seal with the reference UT-35X47X8-PU94  has an inner diameter of 35 mm, an outer diameter of 47 mm and a thickness of 8 mm. It is made of PU.
  11 parts in stock (4 days ago )
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-48X65X10-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-48X65X10-NBR
Deep groove ball bearing - 6208-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 6208-SKF
Oil filled plain bronze bush - BNZ12-20-30 GEN
OIL FILLED PLAIN BRONZE BUSH BNZ12-20-30
  • INSIDE DIAMETER
    35  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    47  MM
  • THICKNESS
    8  MM
  • WEIGHT
    7  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description
        from -30°C to +120°C
PU = Polyurethane
        from -30°C to +100°C
FPM = Viton = Fluorinated Rubber
        from -20°C to +200°C
FOR BRAKE FLUID AND WATER EPDM = Nitrile = Caoutchouc Butadiène - Acrylonitrile
        from -40°C tu +150°C