Hydraulic seal US-18X26X5-PU94
Part number : US-18X26X5-PU94
GEN
Description
The Hydraulic Seal with the reference US-18X26X5-PU94  has an inner diameter of 18 mm, an outer diameter of 26 mm and a thickness of 5 mm. It is made of PU.
  50+ parts in stock (1 day ago )
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6204-2RS GEN
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 6204-2RS
Flanged bush - PAF1812-P10 GEN
FLANGED BUSH PAF1812-P10
  • INSIDE DIAMETER
    18  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    26  MM
  • THICKNESS
    5  MM
  • MATERIAL
    PU
  • HARDNESS
    94  S
  • WEIGHT
    1  G
  • PACKAGING
    1
Description
        from -30°C to +120°C
PU = Polyurethane
        from -30°C to +100°C
FPM = Viton = Fluorinated Rubber
        from -20°C to +200°C
FOR BRAKE FLUID AND WATER EPDM = Nitrile = Caoutchouc Butadiène - Acrylonitrile
        from -40°C tu +150°C