Din variable speed belt 28X8X1180-DUNLOP
Part number : 28X8X1180-DUNLOP
DUNLOP
Description
The 28X8X1180-DUNLOP belt of the Din Variable Speed Belt family, by brand DUNLOP, and in 28x8 profile. It has a 28mm x 8mm section with a 1180 mm internal length, a 1230 mm external length, and a mm primitive length.
  8 to 10 days (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
External circlip - CIRCLIP-EXT-15 GEN
EXTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-EXT-15
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • OUTSIDE LENGTH
    1230  MM
  • BELT HEIGHT
    8  MM
  • PITCH LENGTH
    1220  MM
  • BELT RANGE
    BLUE
  • INTERNAL LENGTH
  • CROSS SECTION
    28X8
  • SECTION
    28x8 (28mm x 8mm)
  • BELT WIDTH
    28  MM
  • INSIDE LENGTH
  • WEIGHT
    315  G
  • PACKAGING
    1
Description