Din variable speed belt 22X8-565-OPTIBELT
Part number : 22X8-565-OPTIBELT
OPTIBELT
Description
The 22X8-565-OPTIBELT belt of the Din Variable Speed Belt family, by brand OPTIBELT, and in VS22 profile. It has a 22mm x 8mm section with a 565 mm internal length, a 615 mm external length, and a mm primitive length.
  8 to 10 days (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Last departure in
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-17X47X7-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-17X47X7-NBR
Din variable speed belt - 22X8X550 GEN
DIN VARIABLE SPEED BELT 22X8X550
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • OUTSIDE LENGTH
    615  MM
  • BELT HEIGHT
    8  MM
  • BELT RANGE
    VARIO POWER
  • SECTION
    VS22 (22mm x 8mm)
  • BELT WIDTH
    22  MM
  • INSIDE LENGTH
    565  MM
  • WEIGHT
    120  G
  • PACKAGING
Description