Double toothed belt 2000-D8M30-OPTIBELT
Part number : 2000-D8M30-OPTIBELT
OPTIBELT
Description
The 2000-D8M30-OPTIBELT belt of the Double Toothed Belt family, by brand OPTIBELT, and in D8M profile. It has a PAS 8MM section with a 2000 mm internal length, a mm external length, and a mm primitive length.
  8 to 10 days (4 days ago )
Added
  • BRAND
  • N° EAN13
  • BELT HEIGHT
    8  MM
  • BELT RANGE
    D8M
  • PITCH
    8  MM
  • WIRED
    Fiberglass
  • SECTION
    D8M (8mm pitch)
  • BELT WIDTH
    30  MM
  • INSIDE LENGTH
    2000  MM
  • WEIGHT
    60  G
  • PACKAGING
    1
Description