Raw edge cogged v-belt XPZ612-DUNLOP
Part number : XPZ612-DUNLOP
DUNLOP
Description
The XPZ612-DUNLOP belt of the Raw Edge Cogged V-belt family, by brand DUNLOP, and in XPZ profile. It has a 9.7mm x 8mm section with a 574 mm internal length, a 625 mm external length, and a 612 mm primitive length.
  8 to 10 days (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Last departure in
Added
  • BRAND
  • N° EAN13
  • SECTION
    XPZ (9.7mm x 8mm)
  • PRIMITIVE LENGTH
    612  MM
  • INSIDE LENGTH
    574  MM
  • OUTSIDE LENGTH
    625  MM
  • BELT HEIGHT
    8  MM
  • BELT WIDTH
    9.5  MM
  • PITCH LENGTH
    612  MM
  • BELT RANGE
    BLUE
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
  • WEIGHT
    37  G
Description