Raw edge cogged v-belt XPA2082-DUNLOP
Part number : XPA2082-DUNLOP
DUNLOP
Description
The XPA2082-DUNLOP belt of the Raw Edge Cogged V-belt family, by brand DUNLOP, and in XPA profile. It has a 12.7mm x 10mm section with a 2037 mm internal length, a 2100 mm external length, and a 2082 mm primitive length.
  8 to 10 days (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Last departure in
Added
  • BRAND
  • N° EAN13
  • SECTION
    XPA (12.7mm x 10mm)
  • PRIMITIVE LENGTH
    2082  MM
  • INSIDE LENGTH
    2037  MM
  • OUTSIDE LENGTH
  • BELT HEIGHT
    10  MM
  • BELT WIDTH
    12.7  MM
  • PITCH LENGTH
  • BELT RANGE
    BLUE
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
  • WEIGHT
    222  G
Description