Raw edge cogged v-belt AVX13X1325-OPTIBELT
Part number : AVX13X1325-OPTIBELT
OPTIBELT
Description
The AVX13X1325-OPTIBELT belt of the Raw Edge Cogged V-belt family, by brand OPTIBELT, and in AVX13 profile. It has a 13mm x 8mm section with a 1275 mm internal length, a 1325 mm external length, and a mm primitive length.
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - DC-85X110X12-NBR90 GEN
ROTARY SHAFT SEAL DC-85X110X12-NBR90
TECHNICAL DATA
  • SECTION
    AVX13 (13mm x 8mm)
  • INSIDE LENGTH (IN)
    52.2  IN
  • INSIDE LENGTH
    1275  MM
  • OUTSIDE LENGTH
    1325  MM
  • BELT RANGE
    MARATHON X
  • WEIGHT
    134  G
Description