Rod end GE GE50-ES-SKF
Part number : GE50-ES-SKF
SKF
Description
The Rod End Ge known as GE50-ES-SKF SKF has an inside diameter of 50 mm, an outside diameter of 75 mm and a thickness of 35 mm.
  8 to 10 days (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
SIMILAR REFERENCE IN STOCK
Rod end GE - GE50-ES-2RS GEN
Waterproof
ROD END GE GE50-ES-2RS
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    50  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    75  MM
  • THICKNESS
    35  MM
  • TYPE
    GE
  • WEIGHT
    557  G
  • LUBRICATION
    with
  • DYNAMIC LOAD
    156  KN
  • STATIC LOAD
    780  KN
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description