Deep groove ball bearing 38BWD18-NSK
Part number : 38BWD18-NSK
NSK
Description
The Deep Groove Ball Bearing, known as 38BWD18-NSK from the brand NSK, has an inner diameter of 38 mm, an outer diameter of 80 mm and a thickness of 36 mm.
  2 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    38  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    80  MM
  • THICKNESS
    36  MM
  • WEIGHT
    814  G
  • PACKAGING
    1
Description
EXPERT ADVICE
What does the suffix ... mean?
RS, 2RS, 2RSH, 2RS1, RSR, 2RSR, E, EE, LLU, LLB, DU, DDU
These suffixes mean "with 1 or 2 rubber seals". At 123Roulement, we use the number "2" to specify when the bearing is sealed on both sides.