Needle roller and cage assemblies K28X36X20FV-KOYO
Part number : K28-36-20-FV-JTEKT
JTEKT
Description
The Needle Roller And Cage Assemblies, known as K28X36X20FV-KOYO JTEKT, has an inner diameter of 28 mm, an outer diameter of 36 mm and a thickness of 20 mm.
  42 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 98305 GEN
DEEP GROOVE BALL BEARING 98305
Rotary shaft seal - OAS-48X62X8-FPM GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-48X62X8-FPM
Oil filled plain bronze bush - BNZ10-12-12 GEN
OIL FILLED PLAIN BRONZE BUSH BNZ10-12-12
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    28  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    36  MM
  • THICKNESS
    20  MM
  • LIMITING SPEED
    10000  RPM
  • WEIGHT
    38  G
  • DYNAMIC LOAD
    27.8  KN
  • STATIC LOAD
    37  KN
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description