Deep groove ball bearing TGB10872-SNR
Part number : TGB10872-SNR
SNR
Description
The Deep Groove Ball Bearing, known as TGB10872-SNR from the brand SNR, has an inner diameter of 72 mm, an outer diameter of 108 mm and a thickness of 17 mm.
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rod end TSF - SI6-T-K GEN
ROD END TSF SI6-T-K
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    72  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    108  MM
  • THICKNESS
    17  MM
  • WEIGHT
    1155  G
  • PACKAGING
    1
Description
EXPERT ADVICE
What does the suffix ... mean?
RS, 2RS, 2RSH, 2RS1, RSR, 2RSR, E, EE, LLU, LLB, DU, DDU
These suffixes mean "with 1 or 2 rubber seals". At 123Roulement, we use the number "2" to specify when the bearing is sealed on both sides.