Wiper seal RIA-33X43X7-10-NBR90
Part number : RIA-33X43X7-10-NBR90
GEN
Description
The Wiper Seal with the reference RIA-33X43X7-10-NBR90  has an inner diameter of 33 mm, an outer diameter of 43 mm and a thickness of 7 mm. It is made of NBR.
  10 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Back-up Ring - AE-OR-32.99X2.62-PU94 GEN
BACK-UP RING AE-OR-32.99X2.62-PU94
Hydraulic seal - UT-33X43X10-PU94 GEN
HYDRAULIC SEAL UT-33X43X10-PU94
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    33  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    43  MM
  • THICKNESS
    7  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    RIA
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    12  G
  • PACKAGING
    1
Description