Rotary shaft seal OAS-14X28X7-FPM
Part number : OAS-14X28X7-FPM
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-14X28X7-FPM  has an inner diameter of 14 mm, an outer diameter of 28 mm and a thickness of 7 mm. It is made of FPM.
  38 parts in stock (1 day ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Last departure in
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-14X28X7-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-14X28X7-NBR
Deep groove ball bearing - 6204-C3-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 6204-C3-SKF
E-clip - E-CLIP-8 GEN
E-CLIP E-CLIP-8
8 8
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    14  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    28  MM
  • THICKNESS
    7  MM
  • MATERIAL
    FPM
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    7  G
  • PACKAGING
    1
Description
EXPERT ADVICE
How to read the reference of an SPI seal at 123Bearing?
These dimensions are regularly engraved on the joint.
Example:
OAS-35X47X7-NBR
Where
OAS = Shape of the spi seal
35X47X7 = inside diameter X outside diameter X thickness
NBR = material
How to read the prefixes of an SPI seal?
OAS = double lip with steel spring
OA = single lip with steel spring
ASP = double reinforced lip (up to 5bar pressure)