Rotary shaft seal OA-6X14X6-NBR
Part number : OA-6X14X6-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OA-6X14X6-NBR  has an inner diameter of 6 mm, an outer diameter of 14 mm and a thickness of 6 mm. It is made of NBR.
  28 parts in stock (2 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Oil filled plain bronze bush - BNZ6-10-6 GEN
OIL FILLED PLAIN BRONZE BUSH BNZ6-10-6
Rotary shaft seal - OA-6X14X6-FPM GEN
ROTARY SHAFT SEAL OA-6X14X6-FPM
Spur gear - 1-15-X GEN
SPUR GEAR 1-15-X
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    6  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    14  MM
  • THICKNESS
    6  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OA
  • WEIGHT
    1  G
  • PACKAGING
    1
Description
EXPERT ADVICE
How to read the reference of an SPI seal at 123Bearing?
These dimensions are regularly engraved on the joint.
Example:
OAS-35X47X7-NBR
Where
OAS = Shape of the spi seal
35X47X7 = inside diameter X outside diameter X thickness
NBR = material
How to read the prefixes of an SPI seal?
OAS = double lip with steel spring
OA = single lip with steel spring
ASP = double reinforced lip (up to 5bar pressure)