Rotary shaft seal OA-52X68X10-NBR
Part number : OA-52X68X10-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OA-52X68X10-NBR  has an inner diameter of 52 mm, an outer diameter of 68 mm and a thickness of 10 mm. It is made of NBR.
  39 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-45X62X10-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-45X62X10-NBR
Tapered roller bearing - 32008-X-Q-SKF SKF
TAPERED ROLLER BEARING 32008-X-Q-SKF
Lock washer - MB8-SKF SKF
LOCK WASHER MB8-SKF
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    52  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    68  MM
  • THICKNESS
    10  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OA
  • WEIGHT
    26  G
  • PACKAGING
    1
Description
EXPERT ADVICE
How to read the reference of an SPI seal at 123Bearing?
These dimensions are regularly engraved on the joint.
Example:
OAS-35X47X7-NBR
Where
OAS = Shape of the spi seal
35X47X7 = inside diameter X outside diameter X thickness
NBR = material
How to read the prefixes of an SPI seal?
OAS = double lip with steel spring
OA = single lip with steel spring
ASP = double reinforced lip (up to 5bar pressure)