Rotary shaft seal BC-15X32X7-NBR-NAK
Part number : BC-15X32X7-NBR-NAK
NAK
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference BC-15X32X7-NBR-NAK  has an inner diameter of 15 mm, an outer diameter of 32 mm and a thickness of 7 mm. It is made of NBR.
  9 parts in stock (3 days ago )
logo_delivery Last departure in
Added
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    15  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    32  MM
  • THICKNESS
    7  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    BC
  • WEIGHT
    5  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description
EXPERT ADVICE
How to read the reference of an SPI seal at 123Bearing?
These dimensions are regularly engraved on the joint.
Example:
OAS-35X47X7-NBR
Where
OAS = Shape of the spi seal
35X47X7 = inside diameter X outside diameter X thickness
NBR = material
How to read the prefixes of an SPI seal?
OAS = double lip with steel spring
OA = single lip with steel spring
ASP = double reinforced lip (up to 5bar pressure)