Tapered roller bearing T7FC060-FAG
Part number : T7FC060-FAG
FAG
Description
The Tapered Roller Bearing, known as T7FC060-FAG FAG, has an inner diameter of 60 mm, an outer diameter of 125 mm and a thickness of 37 mm.
  11 parts in stock (17 hours ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OA-15X21X4-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OA-15X21X4-NBR
Internal circlip - CIRCLIP-INT-47 GEN
INTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-INT-47
Tapered roller bearing - 32213-SKF SKF
TAPERED ROLLER BEARING 32213-SKF
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    60  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    125  MM
  • THICKNESS
    37  MM
  • WEIGHT
    2061  G
  • PACKAGING
    1
Description