Needle roller bearing NKI10040-SKF
Part number : NKI10040-SKF
SKF
Description
The Needle Roller Bearing, known as NKI10040-SKF SKF, has an inner diameter of 100 mm, an outer diameter of 130 mm and a thickness of 40 mm.
  2 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - DC-300X335X18-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL DC-300X335X18-NBR
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    100  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    130  MM
  • THICKNESS
    40  MM
  • WEIGHT
    1458  G
  • PACKAGING
    1
Description