Deep groove ball bearing B17-116-T1XDGCMR-NSK
Part number : B17-116-T1XDGCMR-NSK
NSK
Description
The Deep Groove Ball Bearing, known as B17-116-T1XDGCMR-NSK from the brand NSK, has an inner diameter of 17 mm, an outer diameter of 52 mm and a thickness of 18 mm.
  3 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - B10-27D GEN
DEEP GROOVE BALL BEARING B10-27D
Rotary shaft seal - OAS-40X52X7-FPMSS GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-40X52X7-FPMSS
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    17  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    52  MM
  • THICKNESS
    18  MM
  • WEIGHT
    175  G
  • PACKAGING
    1
Description
EXPERT ADVICE
What does the suffix ... mean?
RS, 2RS, 2RSH, 2RS1, RSR, 2RSR, E, EE, LLU, LLB, DU, DDU
These suffixes mean "with 1 or 2 rubber seals". At 123Roulement, we use the number "2" to specify when the bearing is sealed on both sides.