Rotary shaft seal OA-78X100X10-NBR
Part number : OA-78X100X10-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OA-78X100X10-NBR  has an inner diameter of 78 mm, an outer diameter of 100 mm and a thickness of 10 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (4 days ago )
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-78X100X10-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-78X100X10-NBR
Tapered roller bearing - 30212-TIMKEN TIMKEN
TAPERED ROLLER BEARING 30212-TIMKEN
Ball - BA-5-AISI-316L-INOX GEN
BALL BA-5-AISI-316L-INOX
5 5
  • INSIDE DIAMETER
    78  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    100  MM
  • THICKNESS
    10  MM
  • WEIGHT
    49  G
Description
OA = single lip with steel spring
ASP = double reinforced lip (up to 5bar pressure)