Needle roller bearing NKIS45-ZEN
Part number : NKIS45-ZEN
ZEN
Description
The Needle Roller Bearing, known as NKIS45-ZEN ZEN, has an inner diameter of 45 mm, an outer diameter of 72 mm and a thickness of 22 mm.
  2 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Lock nut - KM07 GEN
LOCK NUT KM07
Needle roller bearing - NKIS35-ZEN ZEN
NEEDLE ROLLER BEARING NKIS35-ZEN
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    45  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    72  MM
  • THICKNESS
    22  MM
  • LIMITING SPEED
    8200  RPM
  • WEIGHT
    347  G
  • DYNAMIC LOAD
    48.45  KN
  • STATIC LOAD
    70.3  KN
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description