Needle roller bearing NAO40-55-17-SKF
Part number : NAO40-55-17-SKF
SKF
Description
The Needle Roller Bearing, known as NAO40-55-17-SKF SKF, has an inner diameter of 40 mm, an outer diameter of 55 mm and a thickness of 17 mm.
  17 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 16014-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 16014-SKF
Rotary shaft seal - OA-70X85X8-FPM GEN
ROTARY SHAFT SEAL OA-70X85X8-FPM
Thrust washer - AS3047 GEN
THRUST WASHER AS3047
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    40  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    55  MM
  • THICKNESS
    17  MM
  • WEIGHT
    141  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description