Replacement insert 1060-60G-RHP
Part number : 1060-60G-RHP
RHP
Description
The 1060-60G-RHP RHP Replacement Insert measures 60 mm inside diameter, 110 mm outside diameter and 65.1 mm in thickness. It is made of .
  2 parts in stock (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Last departure in
Added
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    60  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    110  MM
  • THICKNESS
    65.1  MM
  • LIMITING SPEED
    3400  RPM
  • WEIGHT
    1419  G
  • DYNAMIC LOAD
    53  KN
  • STATIC LOAD
    36  KN
  • PACKAGING
    2
  • STANDARD
    No standard
Description