Replacement insert 1055-50G-RHP
Part number : 1055-50G-RHP
RHP
Description
The 1055-50G-RHP RHP Replacement Insert measures 50 mm inside diameter, 68.9 mm outside diameter and 55.55 mm in thickness. It is made of cast iron.
  1 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    50  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    68.9  MM
  • THICKNESS
    55.55  MM
  • MATERIAL
    cast iron
  • WEIGHT
    1120  G
  • DYNAMIC LOAD
    43.5  KN
  • STATIC LOAD
    29.2  KN
  • PACKAGING
    2
  • STANDARD
    No standard
Description