Wiper seal RSE-35X45X4-7-NBR90
Part number : RSE-35X45X4-7-NBR90
GEN
Description
The Wiper Seal with the reference RSE-35X45X4-7-NBR90  has an inner diameter of 35 mm, an outer diameter of 45 mm and a thickness of 4 mm. It is made of NBR.
  6 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 608-2RS GEN
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 608-2RS
PAP bush - PAP3540-P20 GEN
PAP BUSH PAP3540-P20
Hydraulic seal - US-35X46X8-PU94 GEN
HYDRAULIC SEAL US-35X46X8-PU94
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    35  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    45  MM
  • THICKNESS
    4  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    RSE
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    4  G
  • PACKAGING
    1
Description