Rotary shaft seal OAS-58X82X12-NBR
Part number : OAS-58X82X12-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-58X82X12-NBR  has an inner diameter of 58 mm, an outer diameter of 82 mm and a thickness of 12 mm. It is made of NBR.
  6 parts in stock (2 days ago )
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6201-2RS GEN
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 6201-2RS
Rotary shaft seal - OAS-30X44X10-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-30X44X10-NBR
  • OUTSIDE DIAMETER
    82  MM
  • THICKNESS
    12  MM
  • WEIGHT
    46  G
Description
OA = single lip with steel spring
ASP = double reinforced lip (up to 5bar pressure)