Rotary shaft seal CD-15X21X3-NBR-NAK
Part number : CD-15X21X3-NBR-NAK
NAK
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference CD-15X21X3-NBR-NAK  has an inner diameter of 15 mm, an outer diameter of 21 mm and a thickness of 3 mm. It is made of NBR.
  38 parts in stock (3 days ago )
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-18X24X4-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-18X24X4-NBR
Drawn cup needle roller bearing - HK1512-SKF SKF
DRAWN CUP NEEDLE ROLLER BEARING HK1512-SKF
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    15  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    21  MM
  • THICKNESS
    3  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    CD
  • WEIGHT
    1  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description
EXPERT ADVICE
How to read the reference of an SPI seal at 123Bearing?
These dimensions are regularly engraved on the joint.
Example:
OAS-35X47X7-NBR
Where
OAS = Shape of the spi seal
35X47X7 = inside diameter X outside diameter X thickness
NBR = material
How to read the prefixes of an SPI seal?
OAS = double lip with steel spring
OA = single lip with steel spring
ASP = double reinforced lip (up to 5bar pressure)