Rotary shaft seal CD-14X21X3-NBR
Part number : CD-14X21X3-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference CD-14X21X3-NBR  has an inner diameter of 14 mm, an outer diameter of 21 mm and a thickness of 3 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6005-2RS GEN
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 6005-2RS
Ball - BA-8 GEN
BALL BA-8
8 8
Wiper seal - RIA-14X21X3-4-NBR90 GEN
WIPER SEAL RIA-14X21X3-4-NBR90
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    14  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    21  MM
  • THICKNESS
    3  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    CD
  • WEIGHT
    2  G
  • PACKAGING
    1
Description
EXPERT ADVICE
How to read the reference of an SPI seal at 123Bearing?
These dimensions are regularly engraved on the joint.
Example:
OAS-35X47X7-NBR
Where
OAS = Shape of the spi seal
35X47X7 = inside diameter X outside diameter X thickness
NBR = material
How to read the prefixes of an SPI seal?
OAS = double lip with steel spring
OA = single lip with steel spring
ASP = double reinforced lip (up to 5bar pressure)