Rotary shaft seal BB-60X72X6-NBR
Part number : BB-60X72X6-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference BB-60X72X6-NBR  has an inner diameter of 60 mm, an outer diameter of 72 mm and a thickness of 6 mm. It is made of NBR.
  3 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Bearing inner race - IR20-25-38.5 GEN
BEARING INNER RACE IR20-25-38.5
Tapered roller bearing - 32911-NTN NTN
TAPERED ROLLER BEARING 32911-NTN
O-Ring seal - OR-37X3-NBR70 GEN
O-RING SEAL OR-37X3-NBR70
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    60  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    72  MM
  • THICKNESS
    6  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    BB
  • WEIGHT
    18  G
  • PACKAGING
    1
Description
EXPERT ADVICE
How to read the reference of an SPI seal at 123Bearing?
These dimensions are regularly engraved on the joint.
Example:
OAS-35X47X7-NBR
Where
OAS = Shape of the spi seal
35X47X7 = inside diameter X outside diameter X thickness
NBR = material
How to read the prefixes of an SPI seal?
OAS = double lip with steel spring
OA = single lip with steel spring
ASP = double reinforced lip (up to 5bar pressure)