O-Ring seal OR-140.50X4.50-NBR70
Part number : OR-140.50X4.50-NBR70
GEN
Description
The O-ring Seal with the reference OR-140.50X4.50-NBR70 has an inner diameter of 140.5 mm and a thickness of 4.5 mm. It is made of NBR.
  26 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Ball - BA-20 GEN
BALL BA-20
20 20
Tapered roller bearing - 37431A-37625-ASFERSA ASFERSA
TAPERED ROLLER BEARING 37431A-37625-ASFERSA
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    140.5  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    149.5  MM
  • THICKNESS
    4.5  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OR
  • HARDNESS
    70  S
  • WEIGHT
    8.69  G
  • PACKAGING
    1
Description
EXPERT ADVICE
How to read the reference of an O-ring?
Example:
OR-40X3-NBR90
Where
OR = product type (O-ring or O-ring seal)
40X3 = inside diameter X thickness
NBR = matter
90 = shore hardness
What does the number mean at the end of the reference?
Difference between NBR, FPM, EPDM, MVQ?
        from -30°C to +120°C
FPM = Viton = Fluorinated Rubber
        from -20°C to +200°C
MVQ = Silicone rubber
        from -50°C to +210°C
FOR HYDROCARBONS NBR = Nitrile = Butadiene rubber - Acrylonitrile
        from -30°C to +120°C
        from -20°C to +200°C
FOR BRAKE FLUID EPDM = Ethylene Rubber - Propylene - Diene
        from -40°C to +150°C
FOR WATER EPDM = Ethylene Rubber - Propylene - Diene
        from -40°C to +150°C