Drawn cup roller clutches CSK30-PP-2RS-C3-STIEBER
Part number : CSK30-PP-2RS-C3-STIEBER
STIEBER
Description
The Drawn Cup Roller Clutches, known as CSK30-PP-2RS-C3-STIEBER STIEBER, has an inner diameter of 30 mm, an outer diameter of 62 mm and a thickness of 21 mm.
  4 parts in stock (3 days ago )
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6002-2RS GEN
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 6002-2RS
Anti-vibration mount MF - MF1620-5 GEN
ANTI-VIBRATION MOUNT MF MF1620-5
  • INSIDE DIAMETER
    30  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    62  MM
  • THICKNESS
    21  MM
  • LIMITING SPEED
    4200  RPM
  • WEIGHT
    277  G
  • DYNAMIC LOAD
    11.7  KN
  • STATIC LOAD
    6.45  KN
Description